03.11.2024

Depaul Slovensko n.o. – pretože ulica nie je domov

           Tešíme sa, že Ti môžeme predstaviť nášho nového BHARTER Partnera – Neziskovú organizáciu Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova. V našom rozhovore sa dozvieš, aké formy pomoci Depaul poskytuje, a prečo je pomoc s bývaním najefektívnejšou formou pomoci pre ľudí, ktorí sa ocitli na ulici. Okrem toho Ti priblížime aj to, akým predsudkom ľudia bez domova často čelia a aké sú dôvody, prečo sa ľudia do takejto životnej situácie môžu dostať. Možno Ťa prekvapí zistenie, že s ľuďmi bez domova sa stretávaš bežne a ani o tom netušíš.

Sme radi, že spolu s organizáciou Depaul môžeme rúcať predsudky, a kto vie, možno aj Ty sám prehodnotíš po prečítaní tohto rozhovoru svoj postoj voči ľuďom bez domova.

Predstavte sa nám prosím, kto ste a čomu sa venujete?

Nezisková organizácia Depaul Slovensko poskytuje už 18 rokov sociálne služby ľuďom bez domova. Naprieč Bratislavou prevádzkujeme niekoľko zariadení a ponúkame viacero sociálnych služieb. Náš terénny tím pôsobí v štyroch mestských častiach Bratislavy od periférií mesta až po jeho centrum. Našim najmladším zariadením je Integračný program bývania, v ktorom pomáhame nájsť dostupné a dôstojné bývanie pre ľudí bez domova.

Prečo vznikla organizácia Depaul Slovensko? Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pomáhať ľuďom v núdzi?

Depaul Slovensko vznikol ako reakcia na krutú zimu, keď počas jednej noci v uliciach Bratislavy zamrzlo 20 ľudí. V tom čase tu neexistovala tzv. nízkoprahová nocľaháreň, miesto pre ľudí pod vplyvom omamných látok, alkoholu, bez peňazí či dokladov. Tak vzniklo na okraji mesta vo veľkej hale naše prvé zariadenie, Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul, ktorého primárnym cieľom bola krízová intervencia, a teda ochrana ľudí pred umrznutím. Dať človeku v núdzi bezpodmienečnú možnosť ukryť sa pred zimou, dáva priestor ďalej riešiť komplikovanú životnú situáciu. Vidíme, že to malo veľký zmysel, pretože sme zažili veľa príbehov so šťastným koncom, respektíve začiatkom. Za 18 rokov sme poskytli už viac ako 1 100 000 nocľahov, čo je neuveriteľné číslo.

Čo je víziou organizácie Depaul Slovensko?

Naším želaním je, aby každý človek mohol mať dôstojné a bezpečné miesto, ktoré môže nazvať svojím domovom. Nakoľko je však na Slovensku bývanie pre ľudí žijúcich bez domova alebo ohrozených stratou bývania vo veľkej miere nedostupné, podávame pomocnú ruku aj v iných oblastiach života - okrem základných služieb, ide tiež o pomoc pri hľadaní práce či vybavovaní dokladov, sprevádzanie k lekárom a na úrady, psychologické a sociálne poradenstvo, priestor zapojiť sa do aktivít, ktoré sú pre ľudí s domovom bežné. Našou túžbou je prinavrátiť ľuďom dôstojnosť a sprevádzať ich na postupnej ceste k vlastnému domovu. Aktívne sa venujeme advokačnej činnosti a sme akýmsi hlasom ľudí bez domova. Zastupujeme ich v diskusii a tlmočíme ich potreby v jednotlivých inštitúciách a orgánoch. Jednou z našich kľúčových tém je (ne)dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova. Jej zdostupnenie je našim dlhodobým cieľom.

Skúsme priblížiť širšej verejnosti, prečo môžu byť ľudia v takejto životnej situácii. Čo sú najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia ocitnú na ulici?

Dôvody sú rôzne. Často sa stretávame s názorom verejnosti, že dôvodom, prečo sú ľudia na ulici, je alkohol, ale to nie je pravda. Konzumácia alkoholu býva až následkom života bez stabilného domova a stratégia prežitia ťažkej životnej situácie. Medzi najčastejšie príčiny patrí rozpad blízkych vzťahov, zdravotné problémy, strata práce, strata majetku po rozvode, finančné problémy, nevyhovujúce životné podmienky, strata blízkej osoby, odchod z detského domova po dovŕšení dospelosti, domáce násilie, strata nehnuteľnosti po živelnej katastrofe a podobne. Sú to všetko fyzicky a psychicky náročné životné situácie. Ak človek nemá v tomto období okolo seba záchrannú sieť ľudí alebo aspoň jedného človeka, ktorý je pre neho v tomto čase podporou, všetko sa vie pomerne rýchlo zosypať. Môže sa to stať komukoľvek.

Ako pomáha vaša organizácia týmto ľuďom a komunitám?

Organizácia poskytuje služby rôznou formou. V našich zariadeniach ponúkame ľudom bez domova naplnenie najzakladanejších životných potrieb (jedlo, nocľah, šatstvo, hygiena) a poskytujeme im zdravotné ošetrenie a špecializované sociálne poradenstvo.  Prostredníctvom nášho Integračného programu bývania poskytujeme tiež podporu samostatného bývania. Väčšina služieb je pre ľudí bez domova dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Denne poskytujeme služby 300-350 ľuďom bez domova. Zameriavame sa tiež na prepájanie komunity ľudí bez domova s inými komunitami a verejnosťou v rámci komunitného organizovania.

Čo sú prekážky alebo výzvy, s ktorými sa stretávate? Ako ich riešite?

Je pre nás prioritou poskytovať služby v maximálnej možnej kvalite a byť tu pre každého, kto našu pomoc vyhľadá. Prevádzkujeme v hlavnom meste viacero zariadení, preto jednou z výziev je financovanie. Finančná pomoc od našich darcov predstavuje 40 % našich prostriedkov. Bez pomoci našich darcov a darkýň si nevieme predstaviť poskytovať služby na takej úrovni ako teraz a pre taký počet ľudí. Ďalšou veľkou výzvou sú ešte stále prítomné predsudky verejnosti. Snažíme sa v komunikácii ísť pri tejto téme do hĺbky, aby sme ľuďom priblížili, prečo je tak dôležité odložiť stereotypy bokom. Ľudia bez domova sa totiž často stretávajú s ponižujúcimi nálepkami ako bezďák, socka, alkáč... Pritom 80 % ľudí bez domova je neviditeľných, vôbec by sme ich vizuálne nerozoznali od zvyšku populácie. Mnohí sú ekonomicky aktívni, ďalej sú to seniori, ale aj mladí ľudia, niekedy celé rodiny. Aj preto sme sa rozhodli za posledný rok venovať sa téme strhávania hanlivých nálepiek ešte viac. Prostredníctvom príbehov ľudí na ulici približujeme verejnosti zraniteľnosť a ľudskosť našich klientov.

Môžete nám predstaviť niekoho, koho život sa výrazne zlepšil vďaka vašej pomoci? Aký bol jeho príbeh pred a po podaní pomocnej ruky?

Každoročne sa niekoľko desiatok ľudí posunie do stabilného domova – či už do bytu, alebo do zariadenia či domova sociálnych služieb. Máme dnes už bývalých klientov, ktorí žijú samostatný, plnohodnotný a dôstojný život. Príbehov je veľa, ale jedným z posledných je príbeh pána Petra, ktorý po rozvode nechal dom svojej bývalej manželke a deťom. Žil v chatke, pracoval až do svojich 70. rokov, no po úraze pri prerábaní chatky nemohol ďalej pracovať. Naši sociálni pracovníci mu ponúkli možnosť absolvovať operáciu zlomeniny a následne využiť náš Integračný program bývania a bývať v prenajatom byte. Túto možnosť prijal a dnes žije aktívny, plnohodnotný a dôstojný život. Život v bezpečnom bývaní prináša priestor riešiť zdravotné, psychologické, sociálne, ale aj rodinné témy, ktoré sa riešia ľahšie s domovom. 

Čo vás najviac prekvapilo alebo dojalo pri práci s týmito ľuďmi?

Akí sú ľudia bez domova krehkí a zraniteľní. Koľko je v nich ukrytej životnej múdrosti, mnohí majú úžasné technické know how, hudobné či výtvarné talenty, jedinečné zručnosti. Až v Depaule som mala možnosť lepšie pochopiť, že 8 z 10 ľudí bez domova je čisto oblečených a stretávam ich v meste a vôbec som netušila, že prespávajú napríklad v nocľahárni. Ďalším prekvapením bolo pre mňa, ako dokážu zlepšiť deň nám a akí sú úprimní a citliví zároveň. A následne ma premkla úzkosť, prečo ešte stále ako vyspelá krajina, máme viac ako 71 000 ľudí bez domova, 660 000 ľudí žijúcich pod hranicou chudoby. Veľmi by som si želala, aby sme sa ako štát inšpirovali zahraničím a masívne posilnili prístup Housing First. Bývanie je najefektívnejšou, najudržateľnejšou a zároveň ekonomicky najvýhodnejšou cestou z ulice.

Existuje niečo, čo vás vaša práca naučila o ľuďoch alebo o živote, čo by ste inak nezistili?

Aká tenká je hranica medzi domovom a ulicou a že sa na nej môže ocitnúť ktokoľvek z nás. Stačia nepriaznivé okolnosti v živote a chýbajúca záchytná sieť pomoci.

Na čo ste najviac hrdí a chceli by ste, aby o tom ľudia vedeli?

V Depaule by sme si želali, aby verejnosť pochopila, že ľudia bez domova nie sú žiadne nuly, bezďáci, socky či ožrani. Sú to zraniteľní ľudia, ktorí v živote zažili náročné situácie a snažia sa ich prekonať. Mnohí sú veľmi empatickí, vzdelaní, zruční, nadaní a majú čo svetu ponúknuť. Aj preto sa snažíme našich klientov zapájať a dávať im priestor na podujatiach, ktoré organizujeme. Chceli by sme, aby ľudia vedeli, že pre väčšinu ľudí bez domova je veľmi vzácny prejavený záujem o to, ako sa majú alebo rozhovor s druhým človekom. Takže pre bežného človeka možno zanedbateľných pár slov a krátky moment času stráveného v rozhovore s človekom bez domova, je pre neho nezanedbateľným pohladením vnútra, ktoré každý z týchto ľudí tak veľmi postráda.

Ako sa ľudia môžu zapojiť a pomôcť vašej organizácii? Uviedli by ste nám konkrétne príklady a tipy?

Možností, ako pomôcť, je veľa. Verím, že kto túži pomôcť, nájde si tú svoju a pridá sa v pomoci k nám. Jednou z možností je stať sa našim pravidelným darcom/darkyňou prostredníctvom symbolickej adopcie postele v našich zariadeniach na www.adoptujsipostel.sk.

Ďalej je to dobrovoľnícka činnosť, ktorej paleta je pestrá – celú ponuku je možné nájsť na našom webe www.depaul.sk v časti „Chcem pomôcť“.

Okrem finančnej podpory a dobrovoľníctva je to materiálna pomoc. Zoznam potravín a vecí, ktoré zbierame je tak isto na našom webe v rovnakej sekcii „Chcem pomôcť“.

Máme tiež otvorených niekoľko pracovných pozícií. Budeme sa tešiť, ak sa do nášho skvelého kolektívu pridajú nové tváre s chuťou robiť prácu, ktorá pomáha a mení životy ľudí.

A napokon, niečo, čo môže robiť každý z nás a má to veľký zmysel: šíriť myšlienku, že všetci sme v prvom rade ľuďmi, aj ľudia bez domova. Skúsiť sa odpútať od predsudkov a stereotypov. Používať slovné spojenie človek bez domova namiesto bezdomovec. Vidieť a vnímať najmä človeka a scitlivovať sa ako verejnosť v tejto téme.

Čo by ste chceli odkázať ľuďom? A čo by ste povedali tým, ktorí váhajú, či sa majú zapojiť do pomoci pre ľudí v núdzi?

Buďme viac všímaví k ľuďom bez domova. Neprehliadajme ich, nech nie sú pre nás neviditeľní. Zaujímajme sa o služby poskytujúce pomoc v našom okolí, na ktoré ich môžeme nasmerovať. Ak vidíme človeka na ulici, spýtajme sa, či niečo nepotrebuje. Ak je v ohrození života, privolajme pomoc a počkajme do príchodu záchranárov. Sú to skutky, ktorými môžeme niekomu zmeniť život, pomôcť v náročnej chvíli. Je dôležité, aby sme si navzájom pomáhali. Dnes pomôžeme niekomu my, a keď to budeme potrebovať my alebo naši blízki, veríme, že tu opäť budú ľudia, ktorí pomôžu zase nám či našim priateľom. Ďakujeme každému, komu život ľudí bez domova nie je ľahostajný.

           My ďakujeme Dominike Uhlárovej za to, že nám poskytla rozhovor v mene organizácie Depaul Slovensko a priblížila nám ťažkú situáciu ľudí, ktorí sa ocitli na ulici a potrebujú našu pomoc. Veríme, že po prečítaní tohto článku sa budeš na ľudí bez domova možno pozerať trochu inak, bez predsudkov, pretože, sú to ľudia ako my všetci, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii a vďaka organizáciám, ako je Depaul Slovensko, môžu začať žiť často lepší život.

Ak sa chceš dozvedieť viac informácií o Depaul Slovensko a prípadne o tom, ako aj Ty môžeš takýmto ľuďom pomôcť, navštív ich webovú stránku www.depaul.sk alebo Instagram či Facebook.

Pridaj sa k nám a vymieňaj si v BHARTER komunite spolu s nami nielen veci, ale aj myšlienky a hodnoty. Zaregistruj sa na našom portáli BHARTER a swapuj.

Tešíme sa na Teba!

Redakcia a tím BHARTER

Mohlo by Ťa zaujímať