03.02.2025

swapnito – organizácia, vďaka ktorej môžeš swapovať v Piešťanoch

Ahojte Bharťáci, dnes si na našom BHARTER Blogu predstavíme nového BHARTER Partnera – občianske združenie swapnito, ktoré založili traja kamaráti Adriána, Martina a Christopher. Zámerom zakladateľov je najmä inšpirovať ľudí k udržateľnému spôsobu získavania oblečenia a vnímať dopady nákupov. V rozhovore s Adriánou sa dozvieš, ako a prečo swapnito vzniklo a aj to, ako získať krásne kúsky nielen do skrine, s ohľadom na životné prostredie. Na záver Ti Adriána poradí aj praktické tipy a rady, ako môžeš začať.

Ahoj, predstav sa nám prosím a prezraď nám, aký projekt zastupuješ.

Volám sa Adriána Tibenská, a spolu s mojimi priateľmi a kolegami v jednom, Martinou Valkovou a Christopherom Svitkom, sme založili organizáciu swapnito. Swapnito sa venuje organizovaniu swapov (najmä výmenám oblečenia) s edukatívnym programom s cieľom poukázať na konzum a nadspotrebu, v ktorej žijeme - v regióne Piešťany (zatiaľ). Dávame šancu aj rôznym upcyclistom odprezentovať sa na našich swapoch.

Čo Ťa priviedlo k záujmu o udržateľnosť a pomalú módu?

Fakty, čísla a dáta, ktoré boli pre mňa taký nepríjemný „reality check.“ Zistenie, že na jedno bavlnené tričko sa minie 2700 l vody, čo podľa niektorých zdrojov je voda na pitie pre jedného človeka na cca 900 dní. Okrem toho je pre mňa dôležitý aj ľudský faktor. Podmienky pre zamestnancov, niekedy neplnoletých, v ktorom sa to oblečenie vyrába nespĺňajú normy a dehonestujú ľudskú dôstojnosť. Aktuálne sa zaoberám konzumnou spoločnosťou a hlavnou otázkou:Naozaj toho tak veľa potrebujeme?“ Odpoveď je nie, avšak stále sa nám kopí odpad z oblečenia. Celé toto „stretnutie“ s číslami ma priviedlo k tomu, kriticky nad tým uvažovať. Vtedy som si povedala, že taký životný štýl nechcem a že je to problém. Preto sa snažím do spoločnosti prispievať, nie ju ničiť.  

 Ako vnímaš oblečenie z druhej ruky?

Pochádzam z rodiny kde sme boli 3 sestry a niekoľko sesterníc (smiech). Viete si to predstaviť, ako oblečenie putovalo z jedného dieťaťa na druhé. Pamätám si na moje teenedžerské časy. Moja sesternica mala vždy všetko nové (trendy), nám posielala oblečenie, ktoré už nenosila. Hlavou mi vtedy išli rôzne myšlienky, bola som nadšená, no zároveň som si vravela, že spolužiakom nebudem hovoriť odkiaľ mám oblečenie, lebo je z druhej ruky. Deti vedia byť kruté a vtedy to bolo vnímané tak, že to nové, je to dobré. Ak máš niečo z druhej ruky, tak asi nemáš financie. Teraz som vďačná za to, ako to bolo. To, ako to ľudia vnímali, nebolo v poriadku. So sekáčmi som sa zoznámila na strednej škole, a priznám sa, zo začiatku to nebola moja šálka kávy. Vnímala som ten pohľad spolužiakov a ľudí okolo: „Ty nakupuješ v sekáči?“ Bolo to vtedy vnímané negatívne. Ako teeneger si tieto domnienky beriete viac k telu, myslíte si, že to je niečo zlé. Keď vidíte, že ľudia, s ktorými sa bavíte chodia nakupovať do nákupných centier niekoľkokrát za mesiac, ospevujú aký nový kúsok majú, cítite sa zle. Máte pocit, že toto je norma a asi by ste to mali robiť aj vy. Časom som si uvedomila, že to nie je „norma“ pre mňa. Bol to proces a čas zreflektovania, čo vlastne chcem. Pomohlo mi spraviť si na túto problematiku vlastný pohľad cez fakty a čísla, a to našťastie pomerne skoro. Dostala som sa do bodu, že som spokojná s tým čo mám, užívam si oblečenie z druhej ruky, aj z tretej (smiech). Už sa na to pozerám inak. Aktuálne milujem sekáče a swapy pre ich rôznorodosť, a že ťa nenútia vybrať si, mať, a vlastniť – ale ak potrebuješ, príď.  Zároveň v rámci udržateľnosti je to krok vpred.

Aké aktivity realizujete v rámci swapnito na podporu pomalej módy?

Počas swapov si prizývame hostí do diskusie k témam minimalizmu, rozprávame sa o rýchlej móde, príčinách či dôsledkoch. Nepriamo sa snažíme účastníkom swapu komunikovať, kde sa ich oblečenie vyrobilo, aj o dopadoch rýchlej módy. Hlavnou súčasťou swapov sú upcyclisti, ktorí tvoria opäť použiteľné oblečenie z textilného odpadu, tričiek. Predávajú a promujú seba medzi swapérmi. Mali sme aj niekoľko workshopov pre stredoškolákov na témy Konzumnej spoločnosti, Rýchlej módy a Ako zorganizovať swap. Chceme sa tomuto venovať viac, posúvať ďalej know-how. Na webe a sociálnych sieťach prinášame tipy na udržateľnejšie obstarávanie vecí. Tvoríme aj prvú Upcyclingovú komunitu na Slovensku, kde sa navzájom budú môcť prepojiť upcyclisti, eko-aktéri či organizácie.

Môžeš nám prosím priblížiť, aké typy akcií a komunitných podujatí organizuje swapnito pre verejnosť?

Naše akcie sú zvyčajne zamerané na výmeny oblečenia, občas knihy alebo rastliny. Predstavte si, že prídete na swap, v úvode vás privítame, povieme vám ako fungujeme. Zoberiete si koláčik pečený od našich úžasných dobrovoľníkov, dáte si limču či čaj. V pozadí hrá príjemná hudba, farebné svetlá všade naokolo. Oblečenie je roztriedené podľa kategórií, vyskúšať si ho môžete v kabínkach, počas čakania pokecáte s inými. Môžete si vypočuť diskusiu alebo ušiť niečo v dielničke, či sa pomazliť s miestnymi psíkmi, ktoré tiež pravidelne chodievajú na swap. Snažíme sa prinášať komunitnú a priateľskú atmosféru pre všetkých. Je to miesto, kde si oddýchnete, porozprávate sa, a vyswapujete nepotrebné za potrebné. V závere akcie oblečenie triedime na ďalšie použite: pre deti z detského domova, ktoré nás aj počas swapu prišli už párkrát navštíviť, na ďalší swap, pre upcyclistov, pre ľudí v núdzi či na iné swapy v okolí.

Čo môžu ľudia robiť inak, aby žili udržateľnejšie? Aký je Tvoj tip na malý krok, ktorý môže urobiť veľkú zmenu?

Za mňa len jedna maličkosť: to čo máš v skrini je hodné nosenia, užívaj si to, kombinuj to. Môj TIP - dva razy meraj, raz strihaj. Rovnako otázka, či tú vec naozaj potrebuješ, je pekný začiatok.

Aké sú Tvoje rady pre niekoho, kto chce začať s udržateľným šatníkom?

Som osoba, ktorá už niekoľko rokov nenakupuje v nákupnom centre. Hocijaké nakupovanie (okrem potravín) je pre mňa unavujúce. Takže snaha o „menej je viac“ a kapsulový šatník. Pre mňa je to niečo kam smerujem, pomaly triedim oblečenie a zisťujem, čo naozaj nosím a čo nie.

Prvý swap v roku 2025 organizuje swapnito už 1. marca 2025 v ARTA Piešťany od 10:00 h do 16:00 h. Vymieňať sa bude oblečenie a aj knižky. Swapérov bude čakať aj hudobný program od lokálnych umelcov, dielničky na tvorbu záložiek či dadaistickej básne a chutné občerstvenie. Viac informácií nájdeš v udalosti na Facebooku. Príďte! 

Ďakujeme Adriánke za rozhovor a predstavenie krásneho komunitného projektu swapnito. Viac informácii o ich swapoch a podujatiach nájdeš na www.swapnito.sk.

Sledovať ich môžeš na Instagrame alebo Facebooku.

Pridaj sa k nám aj Ty, vymieňaj si v BHARTER komunite spolu s nami nielen veci, ale aj myšlienky a hodnoty. Pridaj sa do BHARTER komunity.

Tešíme sa na Teba!

Redakcia a tím BHARTER

Mohlo by Ťa zaujímať