O projekte BHARTER

      BHARTER je slovenský, užitočný, interaktívny portál, ktorý vznikol za účelom šetriť planétu, pomáhať, spájať a zároveň budovať zodpovednú komunitu používateľov s víziou lepšej budúcnosti.

      Naším cieľom je, aby ste ušetrili nielen svoju peňaženku, ale aj našu planétu. Preto vám poskytujeme online priestor na efektívne swapovanie (vymieňanie), darovanie a hľadanie vecí. Zároveň tu môžete nájsť a získať rôzne užitočné radosti pre seba alebo blízkych. Druhá šanca sa predsa dnes nosí.

      Poďte spoločne s nami príkladom, ovplyvnite svoje okolie a nasmerujte k zmene vnímania spotreby materiálnych vecí aj nasledujúce generácie. Zmena začína dnes!

      Aby ste vy zostali motivovaní a inšpirovaní, my budeme pre vás v obraze. Na našom blogu pravidelne nájdete zaujímavé články o aktuálnych environmentálnych témach, zelených projektoch či ecofriendly lokálnych výrobcoch. Tak čo, idete s nami do toho?

Náš príbeh

      Konzumný svet je žrútom 21. storočia, ktorý nikdy nemá dosť. Fast fashion, výpredaje a Black Fridays, plasty všade kam sa pozrieme, no najmä “doba jednorazová.”

      „Kam sme sa to dostali?” hovoríme si pri príjemnej prechádzke mestom, keď vidíme ako prekypujú veci z obrovského kontajnera. Na mieste, kde sme obaja vyrastali, takéto veľké kontajnery pravidelne mesto pristavovalo dvakrát do roka na jarné a jesenné upratovanie. Vždy nás fascinovalo, ako boli behom pár hodín hneď plné. Rozmýšľali sme, prečo ľudia vyhadzujú také veľké množstvo stále použiteľných vecí. Zrazu prišiel zlom… Povedali sme si: „Stačilo! Veď tým veciam nič nie je, s tým sa musí dať niečo urobiť.”

      Začali sme v malom, od malička sme mali vzťah k prírode, separovali sme, neskôr sme začali viac využívať ekologické náhrady v domácnosti. Začali sme intenzívne swapovať a dávať veciam druhú šancu. Viac sme sa zaujímali o zelené témy a čím ďalej tým viac, sme si uvedomovali, že je nevyhnutné, aby sme začali konať. Hneď! Následne sme pokračovali vo väčšom, s myšlienkou inšpirovať a podnecovať aj okolie.

      Jedného dňa, v čase, keď som swapovala o 106, mi môj manžel povedal: „Urobme platformu na swapovanie!” Moja prvá reakcia bol hlasný smiech. Myšlienku som zmiatla pod koberec a ďalej som jej nevenovala pozornosť. Nasledujúce dni mi to však stále vŕtalo v hlave. Vedela som, že toto je presne ten spôsob, ako vieme motivovať ľudí ku zmene a ako vieme znížiť objem odpadu. Keď som si uvedomila, aký prínos by sme takýmto projektom priniesli, bolo rozhodnuté. A tak začali vznikať prvé čmáranice, ako by to asi mohlo fungovať. A o vyše dva roky neskôr, ta-dááá! Vitajte na BHARTERi :)

S pozdravom,
Luci & Marek