Často kladené otázky

      Máš otázku? Nižšie nájdeš často pokladané otázky spolu s odpoveďami. Ak chceš vedieť ako BHARTER funguje, pozri si časť Ako na to.

V prípade, že nenájdeš odpoveď na Tvoju otázku, neváhaj nás

Áno, bartrovať môžu iba registrovaní používatelia. Po registrácii získaš svoj vlastný profil, na ktorý môžeš pridávať položky a hneď začať bartrovať.

Vyplniť registračný formulár a zaregistrovať sa na portáli ako používateľ, t. j. uzatvoriť zmluvu o registrácii je oprávnená v plnom rozsahu fyzická osoba staršia ako 18 rokov. Fyzická osoba staršia ako 16 rokov je oprávnená vyplniť registračný formulár a zaregistrovať sa ako používateľ len v prípade, ak vzhľadom na jej rozumovú vyspelosť je možné predpokladať, že chápe následky svojich právnych úkonov a vzhľadom na hodnotu zamieňanej veci je spôsobilá na tento právny úkon. Viac info tu.

Nemusíš sa báť, ostatní používatelia uvidia iba prezývku a lokalitu, ktorú uvedieš. Ostatné údaje poskytnuté pri registrácii má k dispozícii iba administrátor z dôvodu bezpečnosti používateľov. Potrebujeme ich na identifikáciu osôb v prípade konfliktu medzi používateľmi.

Áno, vytváranie inzerátov je bezplatné. Môžeš vytvoriť toľko inzerátov koľko len chceš – vlastne čím viac, tým lepšie. Podieľaš sa pritom na podpore cirkulárnej ekonomiky a tým pomáhaš planéte a zároveň robíš radosť iným ľuďom. Daj veciam druhú šancu.

Je to veľmi jednoduché. Najprv sa bezplatne zaregistruj. Keď už máš vytvorený svoj profil, klikneš v pravom hornom rohu na zelené tlačidlo „Pridať“. Otvorí sa Ti stránka s formulárom na swapovanie, darovanie a hľadanie. Vzory a bližšie informácie nájdeš tu.

BHARTER je názov celého projektu a online portálu, na ktorom sa práve nachádzaš.

Barter je uzatvorená dohoda medzi Tebou a druhým používateľom. Môže ísť o swapovanie, darovanie alebo hľadanie. Viac info nájdeš tu.

V prvom rade nemôžeš pridávať položky, ktoré Ti nepatria. Podrobné info nájdeš tu. 

Zakázané sú: tabakové výrobky, alkoholické výrobky, zbrane, inzeráty s nevhodným obsahom, potraviny a drogéria po dátume spotreby a podobne. Viac informácií o sa dozvieš tu.

Ak zabudneš svoje heslo, nevadí. Stačí kliknúť na „Zabudnuté heslo“ pri prihlasovaní. My Ti pošleme na email (použitý pri registrácii) odkaz na obnovenie hesla. Hneď po obnovení hesla sa môžeš znovu pustiť do bartrovania.

Pridáš čo ponúkaš a počkáš kým sa Ti ozve záujemca. Alebo naopak, Ty reaguješ na ponuku iného používateľa. Následne si dohodnete swap (zámenu) konkrétnych položiek (protihodnôt). Dohadovať sa môžete iba prostredníctvom nášho chatu, ktorý máte k dispozícii priamo na našom portáli. Samotný swap prebieha osobne na vami dohodnutom mieste a čase. BHARTER neposkytuje žiadne kuriérske služby ani nesprostredkuje dopravu.

BHARTER neposkytuje dopravné služby. Ideálne je, ak sa používatelia osobne stretnú, zamenia si dohodnuté položky a prekontrolujú si ich stav. Cieľom BHARTERu je aj podporiť stretávanie sa a rozširovanie komunity. Ak nemáte možnosť odovzdať si veci osobne, môžete sa individuálne dohodnúť aj na inej forme dopravy – napríklad zaslaní vecí poštou. Prepravné náklady si používatelia hradia sami. 

Áno, môžeš si nastaviť posielanie správ aj do emailu. Túto funkciu nájdeš vo svojom profile v Nastaveniach. Dostaneš tak do emailu informáciu, keď budeš mať novú správu.

Funkciu zasielania správ do emailu si vieš zapnúť aj vypnúť vo svojom profile v Nastaveniach.

Tvoja položka bude skontrolovaná administrátorom a vyhodnotená, či je nahlásenie opodstatnené.

Tvoj profil bude skontrolovaný administrátorom a vyhodnotený, či je nahlásenie opodstatnené.

Položku nájdeš vo svojom profile v sekcii Moje obľúbené.

Na BHARTERi radi používame kľúčové slová (tzv. tagy). Sú to slová alebo slovné spojenia, ktoré bližšie popisujú danú položku. Môžeš ich použiť koľko chceš a koľko je potrebné na uvedenie detailov položky. Píš ich po jednom a bez diakritiky. Kľúčové slová môžu byť napríklad: zima; oblecenie; predeti; modra; bunda; nepremokava. Viac info nájdeš tu.

Pri položkách na swapovanie a darovanie môžeš nahrať maximálne päť fotiek. Keď budeš niečo hľadať, môžeš pridať len jednu fotku alebo ikonu.

Ak je vec rezervovaná, znamená to, že majiteľ tejto veci si práve s niekým dohaduje barter. Môže sa stať, že barter nakoniec nezrealizujú. Položku preto sleduj, môže sa časom uvoľniť. 

Ak zrušíš alebo zahodíš dohadovaný barter, tieto položky sa znovu uvoľnia iným používateľom.

Áno, celý barter od prejavenia záujmu až po odovzdanie položiek by ste mali stihnúť zrealizovať čo najskôr, ideálne do týždňa. Ak nestihnete barter zrealizovať po pár týždňoch barter exspiruje a položky sa znovu uvoľnia iným používateľom. Ak máš o barter s daným používateľom naozaj záujem, môžeš proces zopakovať.

Žiaľ, aj toto sa môže stať, ale veríme, že sa to nebude stávať často. Skús druhému používateľovi napísať a zistiť dôvod. Ak neodpisuje, pokojne zruš barter. Po zrušení barteru sa Ti zobrazí možnosť ohodnotiť svoju skúsenosť s týmto používateľom. V hodnotení môžeš odzrkadliť aj tento aspekt. Ak chceš, môžeš tohto používateľa aj nahlásiť, pretože podľa Etického kódexu nedodržal dohodu.

Každú vec si pri fyzickom odovzdaní môžeš skontrolovať. Je to na vašej dohode. Nezodpovedáme za zlý opis, stav a fotku. Po zrealizovaní barteru sa Ti zobrazí možnosť ohodnotiť svoju skúsenosť s týmto používateľom. V hodnotení môžeš odzrkadliť aj tento aspekt. Ak chceš, môžeš tohto používateľa aj nahlásiť, pretože podľa Etického kódexu neuviedol pravdivý stav.

Áno, po zrealizovaní barteru klikni v správach na tlačidlo Odovzdané. Následne sa Ti zobrazí hodnotenie používateľa a po ohodnotení je váš barter ukončený. Ak swap alebo darovanie nezrealizujete do niekoľkých týždňov, barter exspiruje a položky sa znovu uvoľnia iným používateľom.

Každý úspešne zrealizovaný barter sa automaticky presunie do Ukončených barterov.

Ak Ti niekto dlhšie neodpisuje a Tebe to ponáhľa, môžeš barter zrušiť.

Aby sme sa vyvarovali fotografiám stiahnutým z internetu, vytvorili sme rôzne ikony, ktoré reprezentujú rôzne kategórie vecí. Vyber jednu, ktorá sa najviac hodí k tomu, čo hľadáš.

Pokiaľ hľadáš niečo konkrétne, čo máš doma a vieš to odfotiť (napríklad set 12-tich šálok, z ktorého sa Ti jedna rozbila a chceš svoj set doplniť), môžeš nahrať vlastnú fotku.

Tvoja položka môže byť zverejnená 60 dní od pridania a následne si ju môžeš predĺžiť ak chceš.

Áno. Predtým, ako Ti položka exspiruje, Ti príde email, prostredníctvom ktorého si budeš môcť danú položku predĺžiť. 

Tvoja položka bola pravdepodobne zaslaná administrátorovi na schválenie kvôli nahláseniu. Keď bude schválená administrátorom, zverejní sa a uvidia ju ďalší používatelia.

Adresy si vieš upravovať, pridávať alebo vymazávať vo svojom profile v časti Adresy.

Účet si vieš vymazať vo svojom profile v Nastaveniach. Ale nechceš zostať s nami? ☹

Tvoj podnet sa preverí administrátorom. Nahlásený používateľ bude varovaný a položka preverená. V prípade opakovaného nahlásenia konkrétnej položky alebo používateľa môže byť položka odstránená a používateľ dočasne zablokovaný.

Čas reakcie a vyjadrenie závisí výhradne od druhého používateľa. Ideálne je, ak Ti odpovie do 48, prípadne 72 hodín. Ak Ti to ponáhľa, keď chceš, môžeš barter zrušiť a uvoľniť si tak položku pre niekoho iného.