Čo môžem robiť
na BHARTERi?

Na BHARTERi môžeš swapovať (vymieňať), darovať, prijímať a hľadať veci.
A to všetko úplne bez peňazí!

Ako funguje SWAPOVANIE

Swapovať (vymieňať) si môžeš veci s inými používateľmi. Jednoducho pridaj svoj prebytok, napíš čo by Ťa za to potešilo a počkaj, kým sa Ti ozve záujemca. Keď nájdeš protihodnotu, s ktorou budeš súhlasiť, dohodnete si detaily v správach.

Ako funguje DAROVANIE

Darovať môžeš veci iným používateľom ak chceš posunúť svoje prebytky ďalej len tak, pre dobrý pocit. Zároveň môžeš poprosiť iných o vec, ktorú darujú oni. Keď budete súhlasiť, dohodnete si detaily v správach.

Ako funguje HĽADANIE

Hľadať môžeš veci, ktoré by sa Ti zišli alebo by Ťa potešili. Keď niekto bude mať to, čo hľadáš, dá Ti vedieť, že to má vo svojom profile - či už na swap (výmenu) alebo na darovanie. Ak budete vzájomne súhlasiť, dohodnete si detaily v správach.

Ako funguje ZBIERKA

Zbierať môžu iba organizácie, ktoré takto vyzývajú používateľov o pomoc formou podporenia zbierky materiálnymi vecami. Veci do zbierky sa vždy darujú. Ak chceš niečo darovať do zbierky, treba uviesť čo presne a koľko kusov. Organizácia Ti následne potvrdí, či Tvoje veci príjme.

Nezabúdaj, či už ide o swapovanie, darovanie alebo hľadanie, vždy je potrebné dohodnúť si s druhým používateľom v správach detaily. Ideálne je dohodnúť si osobné stretnutie – teda presný čas a miesto, kde si veci odovzdáte.
Ak máš záujem o niečo na opačnej strane Slovenska, je možné dohodnúť si individuálne poslanie poštou alebo inou dopravou. Pamätaj však na to, že BHARTER nezastrešuje dopravu, a preto je potrebné si dopravu zaplatiť na vlastné náklady.

Okrem toho všetkého sa môžeš na BHARTERi vzdelávať o ekologických témach a spoznať zaujímavé slovenské eko-friendly projekty.

Pozri si príklady

Profil by mal obsahovať Tvoju fotku tváre, stručný popis o Tebe a lokalitu, kde sa vieš s ľuďmi stretávať. Pokiaľ často chodíš hore-dolu napríklad z BB do NR alebo z KE do BA a naopak a nerobí Ti problém veci zobrať so sebou, môžeš uviesť vo svojom profile viacero lokalít.

Vytvoriť profil

Položka “Swapnem” je nejaký Tvoj prebytok, ktorý chceš za niečo vymeniť. Názov položky by mal byť stručný a mal by obsahovať: čo to je, veľkosť alebo rozmer a môžeš uviesť aj značku. Vždy pridaj aj fotku, ideálne viacero fotiek z rôznych uhlov. Ak je vec poškodená, odfoť aj to. Do kľúčových slov napíš slová, ktoré bližšie popisujú danú vec. Nezabudni napísať aj čo za túto vec chceš, môže ich byť viacero. Nakoniec pridaj lokalitu, teda miesto, kde vieš vec odovzdať. Môžeš uviesť niekoľko lokalít.

Vytvoriť položku "Swapnem"

Položka “Darujem” je nejaký Tvoj prebytok, ktorý chceš darovať a nechceš za to nič. Názov položky by mal byť stručný a mal by obsahovať: čo to je, veľkosť alebo rozmer a môžeš uviesť aj značku. Vždy pridaj fotku, ideálne viacero fotiek z rôznych uhlov. Ak je vec poškodená, odfoť aj to. Do kľúčových slov napíš slová, ktoré bližšie popisujú danú vec. Nakoniec pridaj lokalitu, teda miesto, kde vieš vec odovzdať. Môžeš uviesť viacero lokalít.

Vytvoriť položku "Darujem"

Položka “Hľadám” je niečo, čo by sa Ti zišlo alebo by Ťa potešilo. Názov položky by mal byť stručný a mal by obsahovať: čo hľadáš, veľkosť alebo rozmer, prípadne značku. Potom vyber jednu z ikoniek, ktorá najlepšie vystihuje hľadanú vec alebo nahraj svoju fotku (nepoužívaj fotky z internetu). Do kľúčových slov napíš slová, ktoré bližšie popisujú danú vec. Nakoniec pridaj lokalitu, teda miesto, kde sa vieš s človekom stretnúť. Môžeš uviesť viacero lokalít.

Vytvoriť položku "Hľadám"

Po vytvorení profilu si najskôr prečítaj Eticky kódex. Keď si budeš písať s inými používateľmi, vždy komunikuj slušne a k veci. Snaž sa odpísať čo najskôr, ideálne do 24 hodín. Ak sa človek, s ktorým si píšeš bude správať nevhodne, môžeš tohto používateľa nahlásiť. V prípade, že Ti človek na druhej strane neodpisuje dlhšiu dobu, môžeš otvorený barter zrušiť. To isté môže urobiť aj druhý používateľ.

Na našom portáli používame na popisovanie položiek hlavne kľúčové slová. Je to slovo alebo slovné spojene, ktoré popisuje bližšie položku, ktorú pridávaš alebo ktorú hľadáš. Je dobré používať viacero kľúčových slov. Zároveň pri swape pomocou nich môžeš vymenovať, za čo chceš svoju položku vymeniť. Podľa kľúčových slov môžeš aj vyhľadávať. Kľúčové slová píš bez diakritiky.